JULEKALENDER • D. 29. DECEMBER UNGDOMMENS KULDE HEDDER SVED
Vi har fundet ungdommens kilde, den hedder sved!
Motion og bevægelse er ikke blot noget, der giver dig mulighed for at spise noget mere, fordi du forbrænder flere kalorier, det er ikke blot noget, der gør dig til en superb atlet eller noget, der giver dig sixpack, store overarme, smækre baller, lækre lår eller andre effekter på udseendet.
Den vigtigste effekt af motion og fysisk aktivitet, er, at det giver sundhed, vitalitet og velvære. At det kan være med til at hjælpedig fra usund til sund eller hjælpe dig med at blive ved med at holde dig sund. At det mindsker forfaldet og slitagen, der er resultatet af aldring. Faktisk er din krop bygget ud fra den præmis, at du bevæger dig og er fysisk aktiv. Mange af de mekanismer og funktioner, der bidrager til sundhed og helbred, aktiveres, justeres og drives via bevægelse, fysisk aktivitet ogmotion.
Vil du have den sunedeste start på 2025? så kom med på “Sund(ere) på 28 dage”, som starter d. 6. januar. Til og med d. 29. December sparer du 100 kr.
Kategorier
- FoodPower (51)
- Fra syg til rask (140)
- Fra usund til sund (117)
- Fra sund til toppræstation (93)
- Patienthistorier (12)
- Podcast (25)
- Interviews og Umahro i medierne (34)
- Functional Medicine (90)
- Instagram (4)
- FaceBook (4)
- YouTube (13)
- Julekalender (78)
- Foredrag (6)
- Sundhedsprincipper (83)
- Sund og stærk med Umahro (43)
- Sundhedsuddannelse (17)
- Klinisk mesterlære (16)
- Opskrifter (14)
- Træning (9)
- Biohacking (26)
- Mad der er medicin forklædt som himmerigsmundfulde (61)
- Firmasundhed (2)
- hormoner (3)
- Fra Umahros køkken (3)
0 kommentarer
Skriv en kommentar
Log ind eller tilmeld dig som bruger for at skrive en kommentar